ZáložkaTJ Žatec

severočeská oblast

První zmínka o naší hře byla z roku 1920, kdy bylo sehráno meziměstské utkání mezi Žatcem a Mostem s výsledkem 2 : 2.

   Oddíl národní házené vznikl oficiálně (o předchůdci se nedochoval žádný záznam) v roce 1947 při DTJ Žatec (tehdy ještě jako oddíl házené) a prvním předsedou se stal pan Antonín Jelínek.

   Prvním mezníkem v historii byl rok 1966, kdy družstvo žaček získává pro oddíl první titul přeborníka republiky a současně družstvo žen poprvé vybojovalo postup do I. ligy, v tomtéž roce dochází k přejmenování TJ na TJ Šroubárna Žatec.

  • oddíl národní házené TJ Žatec má v mistrovských soutěžích ročníku 2018/2019 zapojeno 9 družstev a desátým a jedenáctým jsou týmy staré gardy žen a mužů,
  • do roku 2019 získala naše družstva 8 titulů Mistr republiky, z toho 3x st. žačky, 1x dorostenky, 2x dorostenci, 1x st. žáci a 1x ml. žáci a také tři prvenství v druhé nejvyšší soutěži – Poháru republiky – starší žačky v r. 1975 a 2009 a dorostenky v r. 1998,
  • do roku 2019 včetně ukončené sezóny 2018-19 získala naše družstva 106 titulů přeborník Severočeské oblasti
  • družstvo žen do r. 2012 získalo v Českém poháru dospělých celkem 5x druhé místo a 7x místo třetí,
  • oddíl uskutečnil již 35. ročníků letního soustředění mládeže, naposledy ve Staré Vsi n.O. a připravován je ročník šestatřicátý v Ejpovicích,
  • aktuálně v sezóně 2018/19 – I. liga muži A – třetí sezóna působení v nejvyšší soutěži, II. liga muži B – celkem třináctá sezóna a II. liga žen – celkem pátá sezóna, když družstvo žen odehrálo ještě čtyřicet dvě sezóny v I. lize

ZáložkaTJ Stará Ves nad Ondřejnicí

severomoravská oblast

Při více než stoleté historii tělovýchovy v naší obci je oddíl národní házené oddílem s největší tradicí. „Vrhaná s přenášením“, „Cílová“, „Házená“, „Česká házená“. Tak zněly například v minulosti názvy naší původní míčové hry, která se u nás hraje od roku 1925 a vděčíme za to panu Františku Šupíkovi, který její základy přivezl z Olomouce.

Několik generací házenkářů pak obětovalo hodně volného času této krásné hře, ať už to bylo v oddíle Sokola, Orla nebo DTJ. Ve 20. a 30. letech 20. století nastal obrovský rozmach této hry na našem území. Hrálo se prakticky všude a hráli ji všichni. To jsme poznali pak my, později narození, kteří jsme házenou hráli. Kolem hřiště byl každý fanoušek trenérem! Nástup mezinárodní házené v 50. letech minulého století způsobil postupný ústup „České házené“ až do pozic, ve kterých se nachází nyní.

Škarohlídi nám předpovídali, že nepřežijeme rok 2000. Přežili jsme. Stále hrajeme, i když se netěšíme zájmu médií, sponzorů a nejvyšších představitelů tělovýchovy v naší zemi. Naše základna není zanedbatelná a přece jsme byli zařazeni mezi rekreační sporty bez potřeby hrdosti na něco, co je naše…. co je české!

Přečkali jsme špatné časy. Řešili jsme problémy, které jsme měli a máme. U nás i jinde jsou stále nadšenci, kteří tomuto sportu věnují veškerý volný čas. Nadšenci, kteří dělají tu „naši“ házenou s láskou.

V oddíle máme širokou základnu hráčů. V pravidelných soutěžích nastupuje deset staroveských týmů a to nesmíme zapomenout na družstvo „gardistů“. Především mládež nám v posledních letech dělá velkou radost.

Mnoho dobrovolné práce mnoha lidí za celou tu dobu nám umožnilo v  roce 2015 oslavit krásné výročí – 90. let národní házené v naší obci. Věříme, že ještě dále budeme přinášet radost fanouškům a příznivcům nejen v naší obci a nakonec oslavíme i tu krásnou „100“.

ZáložkaDraken Brno

jihomoravská oblast

text 2016 Oddíl národní házené Draken Brno, při TJ Tábor Brno z. s. sídlí v překrásném areálu v Brně Kraví hoře. Hřiště má rok starý travnatý povrch nové generace. Součástí areálu je dětské hřiště s trampolínou, skluzavkou, krytým pískovištěm, řadou prolézaček, malou lezeckou stěnou, dvěmi posilovacími stroji, několika pákovými i řetízkovými houpačkami a malé tréninkové hřiště s asfaltovým povrchem. V budově se nalézají dva squashové kurty, 7 šaten, 4 umývárky se sprchami a sociálním zařízením, klubovna, sálek a hospůdka s celoročním provozem. Toto zařízení je v provozu od r. 2007.

Oddíl má, kromě přípravek, obsazeny všechny kategorie v Jihomoravském oblastním přeboru. Muži B hraji soutěž ve skupině B  Severomoravského oblastního přeboru, ženy A úspěšně dokončily se 12 body  l. ligu žen na 8. místě, muži A se pohybují v popředí tabulky II. ligy skupiny B a prodělávají obměnu hráčského kádru. Oddíl v letních měsících provozuje dětský tábor v CHKO Žďárské vrchy. 

Předsedou oddílu je Univ. prof. Dr. Ing. Petr Maděra, zasloužilý trener. Předsedou  TJ je Mgr. Jaromír Skalník, zasloužilý trener.

NH Řevnice

středočeská oblast

V roce 1926 byl v Řevnicích sehrán 1. zápas v národní házené a zároveň byl založen při DTJ Řevnice oddíl národníházené. který pod různými hlavičkami funguje nepřetržitě aždo dnes. Od začátku se v tomto oddíle věnovali mládeži a v šedesátých letech, kdy družstvo mužů i žen hrálo 1. lilgu, nastupovalo do soutěží pravidelně 10-11 družstev. Mládežniská družstva sbírala úspěchy ještě v osmdesátých letech, ale po roce 1995 se nedařilo mláděž udržet na stabilních výdlecích a další úspěchy se dostavovaly až po roce 2005, kdy úspěšná generace žáků zakončil své úspěchy vítězstvím v zimním halovém poháru a druhým místemna Mistrovství ČR v roce 2011 v dorostenecké kategorii.

Současné družstvo starších žáků má zkušenosti od r.2014 zúčastí na Mistrovstvích i Pohárech ČR a jádro družstva - 7 hráčů získalo s výběrem středočeské oblasti zlaté medaile v Superpoháru starších žáků v Oseku n. B. hraného 4.5.2019 u příležitosti mezizemského utkání Čechy - Morava.

ZáložkaTJ Avia Čakovice

středočeská oblast

Historie klubu byla ve zkratce popsána na hlavní stránce. Celkově se dá říct, že Národní házené má v Čakovicích dlouholeté kořeny a z celkového hlediska patří mezi úspěšnější celky z celé České republiky. Družstvo mužů A hraje nejvyšší soutěž I. ligu mužů. V sezóně 2002/2003 dosáhli na nejvyšší titul tj. Mistr České republiky. 

Pro současné družstvo starších žáků je letošní Pohár ČR první velkou zkušeností. Tým je tvořen velmi mladými hráči ( témeř třetina je mladší 12 - te let), kteří se nebojí hrát proti starším a větším hráčům. Poslední zápasy v kategorii starších žáků odehraje obětavý kapitán RadekStraka, který jako jediný z týmu přechází do dorostu. Velkou oporou týmu Čakovice je také útočník Tomáš Svoboda, který se pravidelně umísťuje mezi nejlepšími střelci ve Středočeské oblasti.

Záložka TJ Sokol Krčín 

východočeská oblast

Sokol Krčín je tradičním oddílem, kde má národní házená dlouholetou tradici, když družstvo mužů hraje 1. ligu nepřetržitě od sezóny 1994-1995 a ženy bojují v 1. lize od sezóny 2004-2005. Pozadu nezůstávají ani mládežnická družstva, která se téměř každoročně velice úspěšně probojovávají na závěrečné akce pořádané SNH (Mistrovství ČR či Pohár ČR) a tam většinou sbírají medaile.


ZáložkaTJ Přeštice

západočeská oblast

Vznik národní házené v Přešticích dokladuje kronika: „Házená byla ustavena jako samosprávný odbor DTJ na schůzi cvičitelského sboru 13. července 1928. Vedoucím je náčelník Jaroslav Fořt.“  V  loňském roce tak národní - česká házená v Přešticích  oslavila devadesát let.  

     Po válce byla činnost DTJ  zahájena 22. května 1945, odbor měl  registrována družstva mužů, dorostenců a žen. Sjednocením tělovýchovy v roce 1948 utrpěly všechny soutěže. Prvý velký vrchol národní házené v Přešticích byl počátkem sedmdesátých let. V roce 1970 muži postoupili mezi prvoligovou elitu. Ihned další rok získali muži v I. lize stříbrné medaile, jen „díky“ horšímu skóre. A v roce 1972 už vybojovali mistrovský titul.  V letech 1972 až 76 dokonce nikoho nepustili na zlatý trůn, což znamenalo pět mistrovských titulů v řadě za sebou. Doslova zlatý byl rok 1975, mimo zlaté medaile mužů putovaly do Přeštic další tři - za vítězství v republikovém poháru v kategorii žáků, dorostenců a dorostenek. Šestý a sedmý titul muži přidali v letech 1979 a 1980.  

     Roky 1981 - 83 byly pro muže stříbrné, tři ligové medaile z tohoto kovu, k tomu připojili v roce 1981 dorostenci na republikovém poháru 2. místo. V roce 82 postoupily do I. ligy rovněž ženy. Některé roky dospělá družstva zastínila mládež. Dorostenky získaly titul Přeborníka republiky v roce 1985.  V roce  1986 se do Přeštic stěhoval již devátý ligový titul mužů. V témže roce se do I. ligy vrátily i ženy. Velkým úspěchem pro ně skončil ligový ročník 88-89. Vybojovaly pro Přeštice historickou první ligovou medaili, bronzovou. Další medaili patřila ženám další rok, 1990, tentokráte stříbrná, v,  devadesátém čtvrtém přidaly opět stříbrnou, k tomu 2. místo v Českém poháru. Ženy byly úspěšné i v prvém desetiletí nového tisíciletí, kdy získaly celkem šest ligových medailí, k tomu jednou zvítězily v Českém poháru (2009). V závěru tohoto období se na prvoligovou scénu se vrací i muži. Ty další vrcholy čekaly v letech 2017, 2018, kdy  pro Přeštice vybojovaly další dva mistrovské tituly (celkově desátý a jedenáctý), v roce 2018 získaly "double", vyhráli jak ligu, tak Český pohár. Ten přivezly i ženy v roce 2015.

     Samozřejmě úspěchy a medaile dospělých by nebyly bez mládežnických družstev a trenérů ochotných obětovat dětem svůj čas. Medailová umístění v oblastních soutěžích za posledních dvacet se počítají na stovky a hodně dlouhý je i výčet zlatých medailí z nejvyšších republikových akcí. Mladší žačky vybojovaly pětkrát titul Mistryň republiky, jednou vyhrály Český pohár. Starší žačky se chlubí čtyřmi prvenství na Mistrovství republiky a jedním Českým pohárem. Dorostenky byly třikrát Mistryněmi a jednou získaly Český pohár. Mladší žáci naopak  přivezli třikrát Český pohár, starší žáci jeden titul Mistrů republiky a dvakrát byli na první příčce v Českém poháru, k  tomu připojili dorostenci jeden mistrovský titul.

       Přeštický oddíl patří mezi oddíly s největší tradicí v celém národně házenkářském hnutí. Devadesát let činnosti jsou tisíce členů, hráčů, funkcionářů rozhodčích. A jako takový "dlouhověký" oddíl prošel také řadou změn. Od škvárového hřiště a dřevěných kabin přes položení asfaltového koberce před více než třemi desítkami let až po současný umělý povrch. Ten byl položen v roce v roce 2003. Poslední významná změna nastala v roce 2014, kdy byly zkolaudovány nové kabiny se sociálním zázemím a klubovnami. Oddíl tím získal pro svoji činnost nejmodernější prostory v celé republice. Patří mezi největší nejen v TJ Přeštice, ale i mezi oddíly národní házené (letos, v roce 2019 má 264 členů, z toho tvoří téměř šedesát procent mládež). A v letošních mistrovských soutěžích má patnáct družstev, od přípravky až po ligové celky.

Soupisky